Moda lat 80: Trendy i ikony modowe w latach 80-tych

Moda Lat 80: Trendy I Ikony Modowe W Latach 80 Tych

Lata 80 w modzie to okres wyjątkowo wyrazisty. Królowały wtedy neonowe dresy, legginsy z lycry, getry oraz… garnitury! Luźne stylizacje, elegancja oraz nurt sukcesu? Dlaczego tak popularne są stroje inspirowane tamtą dekadą? Sprawdźcie najistotniejsze elementy tej szalonej dekady!

Lata 80: Styl i trendy damskie i męskie w modzie lat 80

Wraz z wejściem w nową dekadę szalone wzory zaczęły być zastępowane bardziej klasycznymi. Moda miała stać się ciut bardziej praktyczna, dlatego też nadchodziły modyfikacje fasonu odzieży. Zmiany ustrojowe oraz społeczne stworzyły zapotrzebowanie na inne elementy garderoby, a w popkulturze zaistniały nowe gwiazdy dyktujące najmodniejsze trendy. 

Moda Sprzed 40 Lat Uznawana Jest Przez Wielu Za Zlota Ere

Moda sprzed 40 lat uznawana jest przez wielu za złotą erę

Początki stylu lat 80: Moda damska i moda męska

Oddalający się okres wojenny pierwszej połowy XX wieku pozwolił na rozwój gospodarczy na całym świecie. Pozwoliło to na duże zmiany społeczne w krajach mocno rozwiniętych. W latach 80 w USA oraz Wielkiej Brytanii pojawiła się grupa „Yuppies”. Określenie to charakteryzuje grupę ex-hippisów, który w latach 80-tych rozpoczynali swoją karierę zawodową. Wiązało się to z koniecznością zapomnienia o frywolności i skupieniu się na pragmatyzmie oraz profesjonalizmie. Zmiany społeczne wiązały się ze zmianą sposobu życia. Beztroskie lekkoduchy stały się skupionymi oraz nastawionymi na samorozwój karierowiczami z Wall Street.

Styl Subkultury Yuppies Pojawial Sie W Wielu Hitach Kinowych

Styl subkultury Yuppies pojawiał się w wielu hitach kinowych

Trendy lat 80: Obszerne marynarki i Power Dressing

Ogromny wpływ na kształtowanie tamtejszych stylizacji miała premiera filmu „Amerykański żigolak” w 1980 roku. Główny bohater to opanowana, elegancka postać niesamowicie mocno oddziałująca na kobiety. Społeczeństwo zafascynowany stylem życia tytułowego żigolaka zapragnęło upodobnić się do niego. Mężczyźni zrezygnowali z luźnych spodni na rzecz garniturów z bardziej dopasowaną nogawką, mających podkreślać ich męskie walory. Kobiety, w opozycji do obrazu wodzonych za nos, potrzebowały garderoby odzwierciedlającej ich pragnienie równości i sukcesów zawodowych. Z pomocą przyszedł Giorgio Armani. Stworzył on kobiece stylizacje ze spodniami w kant oraz marynarkami z poduszkami na ramionach, dla mężczyzn proponując dopasowane garnitury z wysokiej jakości materiałów. Poduszki i bufiaste rękawy tworzyły efekt „odwróconego trójkąta” idealnie wpasowując się w charakter ówczesnej kobiety – silnej i dominującej.

Power Dressing Pokochaly Wszystkie Kobiety

Power Dressing pokochały wszystkie kobiety / US Vogue

Trendy lat 80: Kult ciała, fitness oraz obcisłe legginsy

Ekranizacje filmowe oraz amerykańscy aktorzy długo mieli ogromny wpływ na panującą modę. Kult ciała pojawił się po premierze filmu Top Gun z Tomem Cruzem oraz Dirty Dancing z Patrickiem Swayze , gdzie dużą rolę odgrywały stylizacje i dobry wygląd. Obaj panowie byli bożyszczami wielu fanów oraz wzorami do naśladowania. Modne stały się neonowe legginsy oraz obcisłe body. Można było wykorzystać je podczas fitnessu, ale również w stylizacjach codziennych. Na głowach pojawiły się opaski z froty, a welurowe elementy i sportowe buty zyskiwały na popularności. Zdecydowanie nie było tutaj miejsca na nudę, ponieważ wszystko było w żywych i wyrazistych kolorach. W stylizacjach fitnessowych królował róż, fiolet, żółty i zielony. Materiałem przewodnim był Spandex, który podkreślał damską sylwetkę. Pomimo, że ten trend przeszedł już do historii, to powraca on czasami u niektórych światowych projektantów.

Fitness Byl Jednym Z Przewodnich Trendow Modowych

Fitness był jednym z przewodnich trendów w modzie / COMPLEX

POSZUKUJESZ UBRAŃ Z POPRZEDNIEGO WIEKU?

W Warszawie na ulicy Polnej 30a znajduje się klimatyczny sklep stacjonarny pełen ubrań z lat 80, 90 oraz 2000. Duże selekcja ponadczasowych klasów – w tym marynarek, płaszczy i jeansów! Znajdziesz tam również szalone i kolorowe propozycje damskie i męski, w tym zwiewne sukienki, bluzki mesh oraz popcorn i wiele, wiele innych. Nie czekaj!

Odwiedź sklep w warszawie
Baza Vintage Shop Lokalizacja Na Mapie

Wspomniani wcześniej „Yuppies” w latach 80 chcieli czerpać z życia i manifestować swój wysoki status, przez co nosili mocno widoczne logotypy na ubraniach. Trend panował nie tylko w damskiej modzie, ale i męskiej. Do całej otoczki dołączone były złote zegarki i luksusowe auta. Kultowymi projektami były te od Versace, Calvin Klein i Guess. Bardzo popularne stały się również jeansy od Lee, Wranglera i Levis’a. Posiadali oni w swoim asortymencie wysokiej jakości koszule, mom jeans i katany, a noszenie tych marek było dla wielu spełnieniem marzeń. Firmy natomiast w ten sposób mogły pozyskiwać nowych klientów, którzy zapamiętali widoczne logo.

Logomania W Nowszej Odslonie Tak To Wygladalo W Latach 80

Logomania w nowszej odsłonie, wtedy królowała na całym świecie! / MISSON

Trendy lat 80: Disco look

Kolejnym królującym nurtem był Disco look, który pochodził z zamiłowania do muzyki. Charakteryzował się legginsami z weluru, świecącymi bluzkami i sukienkami, które mieniły się na parkiecie. Można było również zdecydować się na bardziej klasyczne elementy np. czarna skórzaną ramoneskę. Do dzisiaj dosyć często powracają te garderoby. Kojarzą się one z kiczem, ale mają swoich zwolenników. Nawet w poprzedniej dekadzie nawiązywano do stylu Disco, co tylko to potwierdza. Parkiety podbijały sneackersy na koturnie i szpilki na platformie. Stylizacje w takiej odsłonie możemy zobaczyć np. w filmie Grease lub Dirty Dancing.

Kultowy Disco Look Z Lat 80

Kultowy Disco Look z lat 80 / PHOTO: RON GALELLA

Trendy lat 80: Dżinsy Calvina Kleina

Calvin Klein zaczął odnosić wiele sukcesów, dlatego rozwinął swoją kolekcję o klasyczne sportowo – eleganckie ubrania typu business. Serca klientów podbiły oczywiście kultowe denimowe, wąskie spodnie. Nigdy wcześniej żadne jeansy marki luksusowej nie stały się aż tak popularne jak w tym przypadku. W 1981 roku gwiazdą kampanii stała się nastolatka Brooke Shields. która miała wtedy zaledwie piętnaście lat. To wywołało ogromną kontrowersje ze względu na wiek modelki i wygląd reklamy, ponieważ ociekała erotyzmem. To jednak jeszcze bardziej rozsławiło charakterystyczne logo firmy, które niedługo później zaczęło pojawiać się na gumowych elementach wszystkich ubraniach zaprojektowanych przez markę. Ciekawostką jest to, że jeansy CK wcześniej traktowane były jako typowo robocze. 

Jeansy Calvina Kleina

Reklama jeansów Calvin Klein z lat 80

Moda lat 80-tych: Ikony stylu

Moda w latach 80 opierała się na takich ikonach jak Madonna. Chciała prowokować, emanować seksapilem i nawiązywać do fetyszyzmu. Miała swoje zdanie, które nie bała się pokazywać światu. Przełamywała tematy tabu i podbiła scenę muzyczną swoimi hitami. Często można było zobaczyć ją ubraną w punkowym stylu m.in. w gorsety z koronki, kabaretki, mini spódnice oraz skórzane kurtki z ćwiekami. Zapoczątkowała modę na plastikową biżuterię, która dopełniała jej każdą stylizacje sceniczną. Piosenkarka nie przestrzegała żadnych reguł i inspirowała wszystkie nastolatki, które kochały przepych w jej wydaniu.

Madonna W Latach 80 Podbila Caly Swiat

Madonna w latach 80 podbiła cały świat!

Trochę starsze kobiety podpatrywały trendy modowe od księżnej Diany. Była przeciwieństwem Madonny i stawiała raczej na oversize’owe marynarki, luźne t-shirty, wzorzyste swetry oraz spodenki z wysokim stanem. Całość wyglądała jak elegancja na luzie. Była postacią kultową, a jej sukienka ślubna przeszła do historii i stała się chętnie powtarzanym wzorem na ceremoniach zaślubin.

Suknia Ksieznej Diany

Suknia księżnej Diany

Niepodważalną ikoną była również Cyndi Lauper – jej nietuzinkowa ruda fryzura z ogromną ilością lakieru do włosów oraz ekstrawaganckie, kolorowe, popowe ubrania wzbudzały ogromne zainteresowanie. Jej piosenka – „Girls Just Wanna Have Fun” stała się klasyką muzyki i rozbrzmiewa w radiu do dziś. Gromadziła tłumy na swoich koncertach, które ceniły sobie jej oryginalny styl. Nie bała się odważnego, a wręcz kiczowatego makijażu i wyrazistej biżuterii.

Cindy Lauper Slynela Z Odwaznych Stylowek

Cindy Lauper słynęła Z odważnych stylówek / bustle.com

W przypadku mody męskiej rewolucja nastąpiła po pojawieniu się filmu – „Policjanci z Miami”, do którego kostiumy uszył sam Gianni Versace oraz Hugo Boss. To bohaterowie filmowi wylansowani pastele wsród mody dla panów, hawajskie koszule, jasne garnitury i mokasyny noszone na gołych stopach. Filmowi detektywi pojawiali się w modelu okularów Wayfayer marki Ray Banów, których sprzedaż ogromnie przez to wzrosła. Natomiast Tom Cruiz po swojej roli rozpromował Aviatory, skórzane kurtki lotnicze, bomberki i militarne motywy.

Jasny Garnitur W Jednej Ze Scen Policjantow Z Miami

Jasny garnitur w filmie Policjanci z Miami

Modne fryzury i makijaż tamtej dekady

Kobiety w latach 80 kochały mocny makijaż. Królowały cienie do powiek w kolorach tęczy np. niebieskim. Zadymione oko przy pomocy kolorowych eyelinerów równie często pojawiało się na ulicach. Na policzkach pojawiał się mocno cukierkowy róż, a na ustach najczęściej widniały metaliczne pomadki. Bardzo modne były wyraziste i podkreślone brwi jak u Madonny. Jej charakterystyczny blond stał się wzorem dla wielu kobiet. Często w salonach fryzjerskich robiona była trwała, która za zadanie miała dodać więcej objętości. Jeżeli ktoś nie miał ochoty na taki zabieg, a zależało mu na bujnej czuprynie, to tapirował sobie włosy. Drugim trendem fryzjerskim był seksowny bob, który zasłyną w serialu „Dynastia”. Do dzisiaj popularne są szerokie gumki typu scrunchies oraz kolorowe opaski na głowę, które pojawiały się w większości filmów, teledysków czy seriali.

Seksowny Bob Byl Jedna Z Najmodniejszych Fryzur

Seksowny Bob byl jedną z najmodniejszych fryzur

Polska moda lat 80

Również polki chciały wpasować się w kanon panujących trendów, mimo wprowadzonego stanu wojennego i strajków robotników. To nie był kolorowy i wesoły czas w naszym kraju, a dostępność wielu produktów była mocno ograniczona. Przez sytuacje polityczno-gospodarczą kultowe katanki z denimu były jedynie obiektem westchnień. Nosili je tylko najbogatsi, którzy zakupy robili w Peweksie lub ci, którzy posiadali rodzine w Stanach Zjednoczonych. Z tego powodu wiele osób samemu szyło marynarki z poduszkami w ramionach lub inne popularne elementy garderoby i kupowało wykroje krawieckie takie jak np. Burda. Przez wzrost popularności fitnessu, na ulicach zaczęły pojawiać się stroje z Lycry, kolorowe opaski i ocieplacze na nogi. W Polsce można było zobaczyć takie stylizacje najcześciej u gwiazd takich jak Beata Kozidrak czy Kora.

Najnowsza dostawa – na pewno wpadnie ci coś w oko!

Tamten okres był pełen kontrastujących kreacji z dużą dozą szaleństwa. Był i nadal jest jednak okresem, z którego czerpanych jest mnóstwo inspiracji podczas planowania najnowszych kolekcji. Z tego powodu zawsze warto spoglądać na niego z pewnym respektem. Serdecznie dziękujemy, że mogliśmy towarzyszyć ci do samego końca tego artykułu i zapraszamy do naszego sklepu. Znajdziesz w nim mnóstwo ciekawych ubrań z lat 80!

Przejdź do sklepu już teraz

Przeczytaj także:

0
    0
    Koszyk
    Twój koszyk jest pustyWróć do sklepu