Moda lat 90: Trendy, fryzury i stylizacje damskie i męskie

Moda Lat 90: Trendy, Fryzury I Stylizacje Damskie I Męskie

Lata 90 to szalony okres przepełniony jeansem, luźnymi krojami, fascynacją grungem oraz spice girls. Jak to wszystko przełożyło się na inspiracje modowe? Wtedy królowały ogrodniczki, skórzane kurtki, spodnie z wysokim stanem, a na stałe we wszystkich szafach zagościły bluzy oraz t-shirty. Dowiedz się jak wyglądała moda lat 90!

Ikony Lat 90

Ikony Lat 90, czyli Spice Girls

Moda lat 90 powraca: Styl, trendy, fryzury i makijaż w latach 90

Motywy przewodnie tamtego okresu? Beverly Hills 90210, boysbandy i girlsbandy. Zespoły rockowe m.in. Nirvana i jej wokalista, Kurt Kobain, który nosił flanelowe koszule, jeansy oraz rozciągnięte swetry. Stylizacje z tamtego okresu wyglądały bardzo niechlujnie, ale były mocnym wyrażeniem osobowości i bardzo istotnym elementem scenicznym. Trendy wyznaczały także najsłynniejsze modelki ostatniej dekady XX wieku. Jedną z nich była Kate Moss, która uwielbiała styl grunge, nosiła kolorowe futra, buty na platformie i sukienki na cienkich ramiączkach. Odbiegała od kanonu idealnej, zadbanej modelki z poprzednich latach, co tylko potęgowało jej popularność. Inna modelka, Naomi Campbell, promowała zdrowy tryb życia i bardzo szczupłą sylwetkę. 

Kate Moss W Latach 90

Młoda Kate Moss była ideałem nie tylko mężczyzn

Lata 90: Fascynacja i wpływ popkultury na styl lat 90

Wszyscy młodzi ludzie chcieli wyglądać jak swoi idole i inspirowali się Backstreet Boys oraz Spice Girls. Te drugie rozpromowały obcisłe legginsy w motyw zwierzęcy, chokery i krótkie topy. Najbardziej kultową parą byli Victoria i David Beckham, którzy ubierali pasujące do siebie stylizacje skórzane lub jeansowe zestawy. To samo można było powiedzieć o Britney Spears i Justinie Timberlake’u, którzy również kochali denim.

Kultowe Stylizacja Z Lat 90

Największe gwiazdy na dużym ekranie

Lata 90: Charakterystyka stylizacji damskich i męskich

W kobiecym stylu istniała wtedy jedna zasada – mniej znaczy więcej. Było to przeciwieństwem lat 80, w których dominowały błyskotki, cekiny oraz mocne kolory. Do łask wróciły mom jeans z przetarciami, sneakersy, luźne topy, martensy i torebki na ramię. Kolorystyka była bardziej stonowana niż w ubiegłych latach. Stylizacje były nonszalanckie i wyglądały jakby zostały przygotowane bez większego wysiłku. Modny nie był przepych, a prostota i wygoda. W przypadku butów zarówno te płaskie jak i na wyższej podeszwie były doceniane przez modowych krytyków. 

Skóra i jeans, czyli klasyki tamtych lat

Moda lat 90 męska niewiele różniła siła się mody damskiej. Wiele ubrań nie było przynależnych konkretnej płci i było można pożyczać je od siebie nawzajem np. jeansowe katanki czy skórzane ciężkie kurtki. W 1992 roku nastąpił mały przełom. Hip-hop wszedł do głównego nurtu, a coraz chętniej ubieranymi elementami zaczęły być kurtki baseballowe, kurtki bomberki, luźne jeansy oraz dresy. W 1997 i 1998 doszły do tego kolory takie jak khaki, śliwka czy różne odcienie wina. Duża część stylu męskiego była inspirowana filmem ” Swingers”. To spowodowało, że bardzo popularnym stał się styl dressy casual. Opierał się na spodniach chinos, koszulach do gry w kręgle, a także spodniach w kolorze khaki. W podobnym czasie zaczęto nosić koszule wyjęte ze spodni albo niezapięte. 

Typowy Styl Lat 90

https://www.who.com.au/nineties-icons

Lata 90: Kultowi projektanci 

Topowymi projektantami byli: John Galiano, Helmut Lang, Thierry Mugler oraz Versace. Furorę robił również Calvin Klein, który w swojej kampanii pokazał rozebraną kobietę o chłopięcej sylwetce. To dzięki niemu Kate Mosso podbiła najlepsze pokazy. Kleinowi po piętach deptała również inna, popularna firma- Tommy Hilfiger, która wypuściła jeansowe ogrodniczki i krótkie topy z logo marki. Fashionistki pokochały torebki bagietki od Fendi oraz szpilki Monolo Blahnik po tym, jak założyła je Sarah Jessica Parker, grająca rolę Carrie w popularnym filmie – ” Seks w wielkim mieście”. Muzą wielu designerów była Gwen Stefani. Zakładała bluzki bez stanika, spodnie cargo z niskim stanem lub spódnice w kratę. W tym czasie głośno zrobiło się także o Jeremim Scottie, którego kolekcje były pełne fantazji z nutą wręcz dziecinności.

Szpilki Monolo Blahnik Sara Jessica Parker

Sara Jessica Parker w szpilkach Monolo Blahnik

Trendy szalonych lat 90: Tie-Dye

Powstanie pierwszych koszulek Tie-Dye datuje się na początek lat 60, ale swoje drugie życie zaczęły mieć w późniejszym czasie. Były wyznacznikiem indywidualizmu dla osób, które chciały się wyróżnić. Techniki farbowania ubrań były już o wiele bardziej rozwinięte i było można na nowo tworzyć wspaniałe wzory. Ten trend wpasował się w modę zarówno damska i męską. Głownie pojawiał się na t-shirtach rockowym zespołów, ale także na dżinsowych elementach garderoby. Wystarczyło kupić barwnik w wybranym przez siebie kolorze, związać koszulkę i w wymyślony przez siebie sposób zabarwić. 

Tie Dye W Latach 90

Tie Dye w latach 90

Trendy lat 90: Sukienki bodycon

Najmodniejsza sukienka była sukienka bodycon, która bardzo opinała sylwetkę. Jest to obcisła sukienka dopasowana do ciała, która zaczęła być popularna na początku lat 90. Miała podkreślić kobiece walory. Występowała w długościach mini oraz maxi. Jej nazwa wzięła się z połączenia dwóch słów body oraz consensious. Nawiązuje więc do pewności siebie i świadomości swojej sylwetki. Wystarczyło wybrać odpowiedni model, żeby kobieta mogła wyglądać jak milion dolarów. Miała ona wąskie ramiączka nazywane spaghetti na cześć podobnie wyglądającego makaronu. Pasowały do niej oczywiście kultowe martensy ale i seksowne, wysokie szpilki.

Jasmine Gauri Bodycon Sukienka

Jasmine Gauri w sukience Bodycon

Trendy lat 90: Wszechobecny jeans

To on najbardziej kojarzy się z modą ostatniej dekady XX w. Można spokojnie nazwać ją wręcz erą jeansu, który pojawiał się w każdej możliwej postaci. Było można kupić: rybaczki, gorsety, spódniczki, spodnie z długimi nogawkami, a nawet kurtki, które wykonane były w całości z denimu. Nosiły je największe ikony mody. Dżins powraca w nowej, bardziej stonowanej odsłonie. Serial Beverly Hills 90210 wypromował model mom jeans, który charakteryzuje się luźniejszym krojem maskującym niechciane boczki i niedoskonałości sylwetki. Popularne również były spodnie wyglądające na lekko zniszczone, posiadające dziury, przetarcia i naszywki. Były one elementem buntu przeciwko konserwatywnym kanonom. Wtedy wystarczyło założyć luźne, denimowe spodnie, krótki crop top i wygodne buty, żeby wyglądać cool.

Britney Spears I Justin Timberlake W Jeansowym Outficie

Britney Spears i Justin Timberlake w jeansowym outficie

Trendy lat 90: Bucket Hat

Bucket Hat to inaczej zwana czapka rybaczka. To kapelusz, który często zakładają rybacy, ale również raperzy z amerykańskiego East Side. Można było go zobaczyć również w serialu „Przyjaciele”. To nakrycie głowy trochę przypomina wiadro, co zresztą oznacza bucket z języka angielskiego. Dodatkowo charakteryzuje się okrągłym rondem, który dodaje tajemniczości, kryjąc pod sobą czoło oraz oczy. Do dzisiaj rządzi na wybiegach oraz w sieciówkach i występuje w praktycznie każdym możliwym wariancie kolorystycznym. To coroczny trend za każdym razem powracający w nieco innej odsłonie. 

Wil Smith W Bucket Hacie

Will Smith w bucket hacie

Pozostałe trendy lat 90

Ubrania w stylu lat 90 królują do dzisiaj, a główne trendy z tamtych lat nadal pojawiają się na półkach sklepowych. To w tamtych latach zaczęto nosić koszulki bez stanika, bardzo krótkie spódnice, ogrodniczki czy torebki na krótkim pasku. Tak właśnie wyglądała moda lat 90, która ponownie powraca na wybiegi. Zostawiły po sobie ogromną spuściznę, a wyżej wspomniane ikony mody, który nosiły najbardziej trendy elementy są dalej wspominane z westchnieniem. Wiele z nich było It Girl, które inspirowały setki tysięcy kobiet, a nawet mężczyzn. Do dzisiaj możemy zaobserwować ich wpływ na stylizację takich gwiazd jak Hailey Bieber lub Bella Hadid.

Pamela Anderson Z Lat 90

Pamela Anderson w typowej dla tamtych lat stylizacji

Najpopularniejsze fryzury i makijaż w modzie lat 90

Makijaż lat 90 był bardzo zróżnicowany i ciężko jest określić jeden najczęściej przewijający się motyw. Niektórzy decydowali się na minimalistyczne makijaże, a inny woleli zaszaleć z kolorami. Niektórzy szli w mocno opaloną skórę, a inny chcieli zachować delikatną, porcelanową cerę. Pomimo tylu różnić, da się znaleźć kilka wspólnych cech dla nurtu makijażu. Pierwsza z nich to zawsze matowy podkład. W kwestii cieni największą popularnością cieszyło się srebro oraz złoto. Modny był przydymiony look, czyli rozmyte cienie oraz mocniej podkreślona dolna powieka. Wszyscy mocno regulowani swoje brwi i formowali w cienkie linie. Najpopularniejszymi kolorami szminek stały się brązy i bordowe odcienie.Popularny był również lakier do paznokci od Chanel w kolorze Vamp, który można było zobaczyć u różnych piosenkarek oraz aktorek na ekranie kinowym. 

Made in 90s

W kwestii fryzur, modnymi były koki z pasmami okalającymi twarz oraz kitki na czubku głowy w stylu Baby Spice. Była to fryzura o pełnej objętości, inspirowana Rachel z serialu Przyjaciele. Trendy stało się karbowanie włosów oraz wszelkie ozdoby w postaci spinek, opasek oraz klamer np. w kształcie motyli. Wszyscy stawiali na wygodne fryzury na codzień. Naomi Campbell często pojawiała się z wywiniętymi końcówkami włosów i to stało się długo utrzymującym trendem. W bardziej odważnych stylizacjach włosów pojawiały się motywy żywych kwiatów np. stokrotki.

Jak zwykle dziękujemy, że dotrwaliście do tego momentu i zapraszamy do naszego sklepu. Znajdziecie w nim od groma ciuchów w wyżej opisanym klimacie i dużo, dużo więcej!

PRZEJDŹ DO SKLEPU

Przeczytaj także:

1
    1
    Koszyk
    Płaszcz Mini Jeansowy Y2K
    1 X 119,90