Pewnie nie raz spotkaliście się z metkami Screen Stars i zastanawialiście się co to za marka. Są one bowiem bardzo popularne wśród wszelkich vintage koszulek z lat 80/90. Już tłumaczymy o co w tym wszystkim chodzi.
Screen Stars – co to za marka?
Screen Stars samo w sobie nie jest osobną marką. Jest to linia bardzo popularnej i lubianej przez polskich celebrytów firmy Fruit of the Loom. Słyną oni z tworzenia baz możliwych do kupienia w przystępnej cenie i funkcjonują na rynku już od lat 60. W latach 80 rozdzielili swoją działalność – FOTL miało być przystępną linią, głównie jako podkoszulki i do tańszy projektów. Screen Stars powstało jako wyższej jakości bazy, głównie pod merche koncertowe i filmowe.
Lata 60
Najstarszą metkę FOTL jaką udało nam się znaleźć użyczyliśmy ze strony defunkd. Datują ją oni na późne lata 60 i opisują jako najstarsza dostępna w internecie z jakimkolwiek nadrukiem. Jak można zauważyć, koszulka zrobiona jest w 100% z bawełny. W tamtych latach było dość silnym trendem.
Lata 70
W latach 70 Fruit of the Loom zaczęło powoli odchodzi od produkcji 100% bawełnianej. Na rynku stawał się coraz bardziej popularny poliester, a składy zmieniono na 50% bawełny i 50% poliestru.
Początek lat 80
W latach 80 FOTL oficjalnie wypuściło linie Screen Stars jako bazy pod nadruki. Początkowo metki produkowane były w 3 kolorach – niebieskim, białym i pomarańczowym, jednak szybko koncepcja została zmieniona. Od roku 1981 na rynku pojawiły się, najbardziej kultowe dziś, metki Screen Stars. Były to całe białe metki z „blokami” po boku w kolorach czerwonym, niebieskim, zielonym i brązowym.
Lata 1983-1990
Kolejne lata to kolejna ewolucja metek Screen Stars. Całkowity zamysł i design pozostał praktycznie taki sam. Największą, a zarazem dalej subtelną różnicą, jest zmiana czcionki w literze „A”. Po roku 1983 „A” jest już bardzo klasyczna, o ostrych kształtach. W starszych metkach ma ona zdecydowanie bardziej zaokrąglony kształt. Jednakże należy pamiętać. Jeżeli znajdziecie koszulkę z licencją np. z 1984 czy 1985, a na jej metkach „A” jest zaokrąglone, nie znaczy to braku oryginalności. Fabryki produkują określoną ilość ubrań. Nie zostają, wraz ze zmianą metki, znaczone, ale są sprzedawane do wyczerpania zapasów.
Początek lat 90
Przełom lat 80/90 zaowocował kolejną zmianą w designie metek Screen Stars. Początkowo zmieniły one kolor na czarny, a pod klasycznym napisem Screen Stars dodano napis „Best”. Ciut późniejsze wydania czarnej metki Screen Stars nie muszą zawierać dopisku „Best”, a często pojawiają się inne elementy, tak jak poniżej „Premium”.
Późniejsze lata 90
Ostatnie pare lat istnienia linii to totalne odejście od poprzedniego stylu metek. Metki stały się większe, szersze, pojawiło się logo Fruit of the Loom. Zabieg ten został przeprowadzony, by uświadomić ludzi, że to jedna firma. Stare logo zostało delikatnie zmniejszone i zamknięte w prostokątnej ramce. Taka zmiana designu mogła co bardziej wnikliwym posłużyć jako wskazówka odchodzenia od linii SS, a ich renoma miała przejść na FOTL.
Sam koniec istnienia lini to totalny redesign loga. Pozostawiono prostokątną ramkę. Napis Fruit of the Loom stał się bardzo mocno czerwony, prawdopodobnie by rzucał się jako pierwszy w oczy. Logo linii straciło swoje charakterystyczne „bloki”, natomiast zyskało tytułowe gwiazdki.
Linia została wycofana z rynku na przełomie wieków, a w dalszych latach firma zdecydowała się wypuszczać wszystkie swoje linie pod jednakowym logo – Fruit of the Loom.
Dajcie znać czy podobał wam się ten przewodnik. Nie ukrywamy, zapamiętanie wszystkich informacji o każdej z marek nie jest proste. Z tego powodu co jakiś czas znajdziecie tutaj nowy przewodnik po metkach, żeby w razie wątpliwości mieć wszystko pod ręką na naszym blogu.
Zapraszamy was do przeczytania poprzednich wpisów no i oczywiście wchodźcie na nasz sklep, gdzie możecie upolować ciuszki, zarówno mocno vintage, jak i te z lat 2000!
PRZEJDŹ DO SKLEPU